Koka en riktig smakrik sås med god fiskbuljong, créme fraiche, färska örter som dill, purjolök och spetsa med pressad vitlök.
Fina fiskbitar som får koka i den färdiga såsen blir perfekt genomkokta; varken råa eller torra.
Här har vi använt kolja men torsk, sej, Alaska pollok, hoki liksom gös, abborre, gädda smakar också bra att tillags i denna sås. Välj MSC- eller kravmärkt för bästa miljöval.
Gör så här
Skölj fisken. Dela i 6-8 bitar.
|
Snitta purjolöken längs med och skölj. Strimla nålfint. Skölj och hacka dill (om den inte är fryst). Skala vitlöken.
|
Gör såsen: Använd gärna en traktörgryta eller annan gryta som rymmer hela fiskrätten. Hetta upp oljan. Rör i vetemjölet och låt fräsa någon minut. Späd med fiskbuljong (vatten + tärning) under ständig omrörning.
Rör i senapen och pressa i vitlöken.
|
Tillsätt mjölk och creme fraiche. Låt koka upp under omrörning. Tillsätt hälften av dillen och purjolöken. Smaka av med salt och peppar. Det ska smaka mycket
|
Lägg i fisken. Låt koka upp under lock. Koka i 2 minuter. Ställ på träskärbräda och låt efterkoka i 5 minuter. Kolla att fisken är genomkokt dvs. vit, fast och ogenomskinlig. Om inte koka upp grytan igen.
|
Strö över resten av dillen och purjolöken.
|
Servera med kokt, gärna pressad potatis och kokt savojkål i klyftor eller broccolibuketter.
|
Duka fram knäckebröd och bordsmargarin till den hungrige. Banan eller annan frukt smakar bra till efterrätt.
|
|
INGREDIENSER
4 portioner
| | | Råvara | Mängd |
|
|
|
Kolja, sej, torsk skinn och benfri
|
500
g
|
|
|
|
Purjolök
|
50
g
|
|
|
|
Dill
|
1
dl
|
|
|
|
Vitlök
|
1
klyft
|
|
|
|
Rapsolja
|
3
msk
|
|
|
|
Vetemjöl, eko
|
3,5
msk
|
|
|
|
Vatten
|
2
dl
|
|
|
|
Fiskbuljong eller hemkokt
|
1
tärn
|
|
|
|
Senap fransk
|
2
msk
|
|
|
|
Ekologisk mellanmjölk fett 1,5 %
|
1,5
dl
|
|
|
|
Crème Fraiche fett 34 %
|
1
dl
|
|
|
|
Salt, peppar
|
0
|
|
|
|
Tillbehör:
|
|
|
|
|
Potatis
|
800
g
|
|
|
|
Banan
|
4
st
|
|
|
|
Savojkål
|
0,5
st
|
|
|
|
Knäckebröd, råg, fullkorn
|
4
bitar
|
|
|
|
Bordsmargarin eko
|
4
tsk
|
Många gånger är det smart att köpa hel fisk och filéa själv eller be att få med skrovet. Koka då buljong på skrovet, skär bara bort gälarna först. Lägg skrovet i en kastrull, fylll på med lök i klyftor, gärna lite skivad morot och/eller kålrot, grönt från en halvvissen purjo, några svartpepparkorn och 1 tsk salt per halvliter vatten. Koka upp, tag bort det mesta skummet med en sked och fortsätt att koka under lock i 25 minuter. Sila av genom en trådsil och om du vill ha en helt klar buljong, genom kaffefilter. Just i denna gryta spelar det ingen roll om buljongen är grumlig. |
|